Jeśli zastanawiasz się jak wydać ebooka i na nim zarobić, ten artykuł będzie dla Ciebie. Wiemy, że w Internecie jest ogromna ilość informacji. Można od tego dostać kociokwiku. Dzisiaj robisz jedno, jutro drugie, pojutrze trzecie. Tak mijają miesiące, a Ty ciągle jesteś w tym samym miejscu.
Prawda jest taka, że brak planu tworzy chaos. Sprawia, że bezmyślnie skaczesz między zadaniami. Szukasz szybkich odpowiedzi, ale ostatecznie nie robisz nic. Bo jak robić cokolwiek, kiedy nie wiesz, co jest pierwsze, co jest ważne, a co tak naprawdę działa?
Dlatego w artykule pokażemy Ci krok po kroku, jak wydać ebooka i na nim zarobić. Poznasz 8 konkretnych kroków, przez które trzeba przejść. Pokażemy też, jakich błędów i pułapek unikać. Niestety często popełniają je początkujący twórcy, przez co niepotrzebnie tracą swój czas i pieniądze.
KROK 1: Jak wydać ebooka, który odpowiada na potrzeby rynku
Pierwszy krok jest niesamowicie ważny, a niestety często pomijany przez początkujących twórców. Pewnie dlatego, że nie jest to najbardziej porywające zajęcie na świecie. Chodzi o odpowiednie zbadanie potrzeb Klientów i na tej podstawie wybranie pomysłu na swój produkt.
W tworzeniu ebooka nie chodzi o to, żeby napisać to, co się wie albo stworzyć coś, bo wydaje Ci się, że będzie to fajne. Może myślisz sobie: ‘’jeżeli mnie to interesuje, to innych też na pewno zaciekawi’’.
Przykładowo, kiedy jesteś specjalistą w jakiejś dziedzinie, łatwo możesz zapomnieć, że inni dopiero zaczynają. To, co Tobie wydaje się oczywiste, dla innych może być kluczowe i znacznie bardziej interesujące, niż zaawansowane tematy, które Ciebie najbardziej ekscytują.
Pamiętaj, że przeważnie najwięcej jest osób początkujących, które szukają prostych i praktycznych rozwiązań. To ich problemy musisz zrozumieć. Wczuj się w ich sytuację i zobacz, jakie tematy są dla nich najbardziej interesujące.
Twój ebook musi być konkretnie dopasowany do potrzeb rynku. Musi być skierowany na odpowiednio duży rynek oraz poruszać temat, który naprawdę jest dla ludzi na tyle interesujący, że będą w stanie wydać na niego pieniądze.
Dobry ebook rozwiązuje konkretny problem Klienta!
Aby łatwiej sprzedać swojego ebooka, warto skierować go do szerokiego grona odbiorców. Jeśli ograniczysz się do bardzo wąskiej niszy, może okazać się, że trudno będzie Ci przyciągnąć wystarczającą liczbę klientów. Owszem, kilka osób się skusi, ale na większy zarobek nie masz co liczyć.
Dobra informacja jest taka, że zbadanie rynku możesz zrobić całkowicie bezpłatnie przez Internet. Możesz zobaczyć, co ludzie wpisują w wyszukiwarki internetowe. Zobaczyć, co się dobrze sprzedaje na Twoim rynku. Sprawdzić, co jest dzisiaj chętnie kupowane, czyli jakie tematy sprawdzają się u konkurencji. Możesz zobaczyć, co jest chętnie oglądane, o czym ludzie rozmawiają w różnych miejscach, o co pytają, z czym mają największy problem. To wszystko możesz dokładnie sprawdzić w Internecie. Jest wiele narzędzi, które w tym pomagają.
W naszej Akademii mamy specjalny kurs ,,Jak znaleźć pomysł na produkt cyfrowy’’. Tam dokładnie pokazujemy, jak skutecznie badać rynek i wybierać najlepsze pomysły na ebooki, kursy czy inne produkty cyfrowe.
Podsumowując, zanim rzucisz się w wir tworzenia swojego ebooka najpierw sprawdź, co faktycznie interesuje ludzi i za co chętnie zapłacą. Jeśli tego nie zrobisz, możesz bez sensu się namęczyć, a potem nic z tego nie mieć. Ale jeśli to czytasz, zakładamy, że podejdziesz do tematu rozważnie. W takim razie co dalej robić?
KROK 2: Przygotowanie treści ebooka
Kiedy masz już wypisane różne problemy i interesujące Twoich potencjalnych Klientów tematy, wybierz ten problem rynkowy, który będziesz rozwiązywał np. ‘pies nie reaguje na wołanie’.
Wyobraź sobie swojego Klienta. Stoi z tym niewzruszonym psem, który robi wszystko, co chce i kompletnie go nie słucha. Wkurza go to! O jakim efekcie marzy? Co chciałby osiągnąć?
Pamiętaj, że ludzie nie kupują poradników! Ludzie kupują TRANSFORMACJĘ, czyli ROZWIĄZANIE PROBLEMU.
Wiedząc, jaki problem ma potencjalny Klient i jaki efekt chce osiągnąć, czas zaplanować rozwiązanie. Zastanów się, jak najlepiej przekazać wiedzę, którą chcesz zaoferować. Przygotuj treść tak, żeby doprowadziła Klienta do wymarzonego rezultatu. Poszczególne kroki mogą być rozdziałami Twojego ebooka.
Warto stworzyć swoją unikalną metodę, której będziesz uczyć. Szczególnie jeśli myślisz, jak wydać ebooka na konkurencyjnym rynku. Metoda będzie dla Klientów atrakcyjna, jeśli uwierzą, że dzięki niej osiągną efekt tak szybko, jak to tylko możliwe, przy jak najmniejszym wysiłku.
Ludzi nie interesuje liczba stron, tylko to, żeby udało im się rozwiązać problem. Atrakcyjniejsze będzie 50 stron konkretnej wiedzy, którą mogą od razu zastosować, niż 200 stron lania wody, z którego nic nie wynika.
Podsumujmy to za pomocą grafiki:
Celem tego kroku jest przygotowanie prototypu ebooka, który będzie podstawową wersją Twojej cyfrowej publikacji.
KROK 3: Testowanie ebooka
Zanim wypuścisz ebooka na rynek, warto poprosić potencjalnych Klientów o przetestowanie. Poproś kilka osób, aby przeczytały go i podzieliły się swoimi szczerymi uwagami. Podkreślmy, naprawdę SZCZERYMI! Bo tu nie chodzi o to, by usłyszeć, że ‘ładnie wygląda’ albo “no jest fajny”. Mają powiedzieć, co naprawdę myślą.
Poproś ich, żeby sprawdzili, czy treść jest wartościowa i zrozumiała. Niech wyłapią wszelkie niejasności, braki w treści, czy inne problemy, które mogą wpłynąć na końcową jakość produktu. W miarę możliwości niech potencjalni Klienci zweryfikują ebook pod względem merytorycznym.
Oczywiście wszelkie sugestie testerów przyjmij z pokorą i wdzięcznością. Nie miej do nich pretensji, tylko podziękuj za cenną informację. 🙂
Celem testowania jest dopracowanie swojego ebooka, tak, by był pozytywnie przyjęty przez Klientów.
Testerów możesz znaleźć np.:
- wśród znajomych – jeśli są Twoją grupą docelową,
- na grupach dyskusyjnych,
- wśród osób, które Cię obserwują, jeśli masz już zgromadzoną jakąś społeczność w Internecie.
Jak dokładnie przeprowadzić testowanie produktu uczymy w naszym kursie ,,Jak znaleźć pomysł na produkt cyfrowy’’.
KROK 4: Korekta, czyli jak wydać ebooka bez błędów?
Jeśli dopracowałeś swojego ebooka od strony merytorycznej, to teraz czas na końcową korektę. Oczywiście możesz też ją wykonać, zanim będziesz testować produkty. Nie jest to żaden błąd.
Korekta jest kluczowa, by sprawdzić błędy językowe, gramatyczne oraz stylistykę tekstu.
Najlepiej zlecić tę usługę profesjonalnemu korektorowi. Jeśli jednak masz wiedzę w tym zakresie i czujesz, że sam dasz radę, nic nie stoi na przeszkodzie! Możesz wspomóc się narzędziami online np. ikorektor.pl lub korektoronline.pl.
KROK 5: Estetyczne poprawki
Twój ebook jest merytoryczny i poprawiony, to teraz czas, by wprowadzić estetyczne elementy – ładna okładka, fajne grafiki, czy dodatkowe elementy, które upiększą jego wygląd. Oczywiście dużo zależy od wybranego przez Ciebie tematu. Czasami może być tak, że wystarczy przerobić plik tekstowy na PDF i to wszystko. Zostaje zrobić tylko okładkę.
Są różne programy, które pomagają stworzyć ładnego wizualnie ebooka. Na początek spokojnie wystarczy bezpłatna wersja Canva.com. Zrobisz tam estetyczną okładkę, spis treści i dodasz różne elementy graficzne, które poprawią wizualny wygląd. Możesz również skorzystać z dostępnych tam szablonów.
Oczywiście wykonanie ebooka możesz komuś zlecić – np. nam :-). Służymy pomocą. Możesz skontaktować się tutaj i ustalimy wszelkie szczegóły. Mamy również kurs ,,Jak stworzyć estetycznego ebooka w 1 dzień’’. Jest on o tym, jak wydać szybko i sprawnie ebooka w programie Canva.
KROK 6: Umieszczenie ebooka do sprzedaży
Twój ebook jest już gotowy, to czas na umieszczenie go do sprzedaży. Jak to zrobić? Opcji jest wiele. Każda z nich ma swoje plusy i minusy.
Możesz stworzyć własny sklep internetowy na WordPressie.
WordPress, to jest taki system zarządzania treścią, czyli swego rodzaju narzędzie, które ułatwia tworzenie stron. Na WordPress możesz instalować różne wtyczki, które zwiększają funkcjonalność strony.
Jeśli chciałbyś uruchomić sprzedaż na swojej stronie, przyda się wtyczka WooCommerce. Dzięki niej stworzysz swój sklep i będziesz mógł zarządzać zamówieniami. Do tego oczywiście bramka płatności np. Przelewy24. Jak sprzedajesz za pomocą działalności nierejestrowej, to możesz użyć bramki płatności HotPay.
WordPress + WooCommerce + bramka płatności = użycie tych narzędzi pozwoli Ci całkowicie zautomatyzować sprzedaż Twoich e-booków.
Stworzenie własnego sklepu to opcja optymalna. Masz pełną kontrolę nad sprzedażą, nie musisz opłacać żadnych abonamentów i z nikim dzielić się zarobkiem. No.. poza bramkami płatności, ale ich prowizja jest niewielka ok 1-2% od transakcji.
Niestety minusem tego rozwiązania jest to, że musisz posiadać umiejętności, dzięki którym stworzysz własny sklep. Nie każdy chce się tego uczyć. Możesz oczywiście to komuś zlecić, ale trzeba liczyć się z wydatkiem.
Jeśli stworzenie własnego sklepu Cię przeraża, to nie martw się, bo jest też inna możliwość. Znacznie prostsza.
Możesz skorzystać z gotowych platform sprzedażowych.
Działa to w taki sposób, że na danej platformie umieszczasz swojego ebooka, a następnie platforma generuje specjalny link do tzw. koszyka zakupowego. Jeśli Twój Klient wypełni dane i dokona płatności, automatycznie otrzyma dostęp do Twojego e-booka.
Na pewno największym plusem tego rozwiązania jest prostota. Możesz odpalić sprzedaż, nie posiadając większych umiejętności technicznych. Wrzucasz ebooka i nie musisz martwić się technikaliami.
Są jednak też minusy. Musisz dzielić się zarobkiem z tymi platformami. Może to być % od każdej transakcji. Na szczęście nie są one zbyt wysokie – ok. kilku procent od transakcji. Niektóre platformy pobierają opłaty abonamentowe. Z punktu widzenia początkującego twórcy jest to gorsze rozwiązanie, ponieważ płacisz, nawet jeśli nic nie zarobisz. Kolejnym minusem jest to, że stajesz się zależny od zewnętrznej platformy, a to zawsze jest pewne ryzyko.
Przykładowe platformy, na jakich możesz umieścić ebooki do sprzedaży:
Wrzucenie ebooka na marketplace to dobra opcja?
Jest wiele znanych marketplace, na których możesz umieścić swojego ebooka do sprzedaży. My raczej tego rozwiązania nie polecamy. Prowizje są tam dość wysokie, a jeśli jesteś nieznany, to Twój ebook będzie się słabo sprzedawał. Dodatkowe promowanie Twojego ebooka przez marketplace jest bardzo kosztowne. Ostatecznie i tak będziesz musiał uruchomić swój system sprzedaży. Dlatego lepiej sprzedawać przy pomocy rozwiązań, które nie wiążą się z oddawaniem sporej części zysku zewnętrznym firmom.
Często (jak nie zawsze), korzystając z takich marketplaców nie masz dostępu do maili swoich Klientów. To ogromny minus, bo trudno będzie Ci zbudować społeczność lojalnych Klientów. To bardzo ważne, bo dzięki liście mailingowej w przyszłości możesz proponować im inne produkty. Zadowolonym Klientom najłatwiej jest sprzedać, ponieważ mają do Ciebie największe zaufanie. Dlatego warto mieć możliwość kontaktu z nimi.
KROK 7: Stworzenie lejka sprzedażowego
Czas na stworzenie swojego lejka sprzedażowego, czyli maszynki do zarabiania pieniędzy. Trzeba mieć system, który będzie zamieniał obserwatorów w Klientów. Nie licz na to, że wystarczy, że zaczniesz wrzucać rolki na Instagramie i ludzie nagle, jak za dotknięciem magicznej różdżki, zaczną u Ciebie kupować. Niestety, to tak nie działa. Trzeba zaplanować swój lejek sprzedaży, czyli poszczególne etapy, przez które przechodzi klient – od pierwszego kontaktu z Tobą, aż po dokonanie zakupu.
Jakie są najważniejsze elementy lejka sprzedającego Twój ebook?
Strona sprzedażowa – inaczej landing page.
Jest to konkretna podstrona, która ma za zadanie sprzedać ebooka. Jest to miejsce, w którym Twój potencjalny Klient dowie się wszystkiego o Twoim ebooku. Te informacje mają pokazać wartość tego, co sprzedajesz i przekonać go do zakupu.
Oczywiście taka strona powinna być czytelna i estetyczna, ale co najważniejsze skutecznie sprzedać. To Twój asystent sprzedaży, który pracuje dla Ciebie 24/7. Temat tworzenia własnej oferty sprzedażowej jest dość szeroki. Jednak najważniejsze elementy, jakie warto umieścić na stronie sprzedażowej to:
- Zachęcający nagłówek.
- Pokazanie, jaki problem rozwiązujesz.
- Korzyści, jakie osiągnie Klient po wdrożeniu wiedzy z ebooka.
- Informacje, na czym polega Twoja unikalna metoda, której uczysz, czyli czym wyróżnia się Twój ebook.
- Opinie i wyniki Klientów (lub osób, które przetestowały Twój ebook).
- Bonusy, które dodajesz do ebooka.
- Gwarancja.
- Sekcja ‘pytań i odpowiedzi’, która pomoże rozwiać wątpliwości Klientów.
- Wyraźny przycisk, który kieruje Klienta do finalizacji zamówienia (czyli przejścia do formularza zakupu).
Kolejnym elementem lejka jest czytelny Formularz zamówienia. Wiele osób wykrusza się na tym etapie. Dlatego czytelność i łatwość wypełnienia jest niezwykle ważna.
Kolejny element, który warto wdrożyć do swojego lejka to zaproponowanie dodatkowego produktu podczas składania zamówienia przez Klienta. To już temat nieco bardziej zaawansowany. Widzisz, wiele osób skupia się na szukaniu nowych Klientów, nie zauważając, że zwiększenie wartości zamówienia u Klienta jest fantastyczną metodą na zwiększenie zarobku. Gdy Twój Klient kupuje, możesz zaproponować mu dodatkowy produkt np. drugi ebook, gotowe szablony, konsultacje 1:1, konsultacje mailową, workbooka, audiobooka, kurs wideo itd.
Warto również rozwijać swój lejek o elementy, które mogą ‘odzyskać’ osoby, które prawie zdecydował się na zakup. Przykładowo ktoś złożył zamówienie, ale go nie opłacił albo był na formularzu zamówienia, ale go nie wypełnił. Takie osoby są mocno zainteresowane zakupem, ale coś ich powstrzymało. Może muszą nabrać większego zaufania do Ciebie. Jest to jak najbardziej ok. Ważne, by o takich osobach nie zapominać.
Czasami mogą być też prozaiczne przyczyny tego, że ktoś nie kupił np. odrzucenie płatności albo nagły telefon, przez który zapomniały dokończyć transakcji. Dlatego warto wysłać reklamę re-marketingową albo przypominającego maila z informacją o niedokończonym zamówieniu.
Wiemy, że to wszystko na tym etapie może wydawać Ci się skomplikowane. Jednak to, co najważniejsze na początku to stworzenia atrakcyjnej strony sprzedażowej, na której zaprezentujesz swój produkt i pokazanie jej jak największej liczba osób. Czyli wprowadzenie ruchu. O tym w kolejnym rozdziale.
KROK 8: Wprowadzanie ruchu
Ostatni krok to wybranie metod docierania do Klientów. Masz już swojego ebooka. Masz lejek i stronę sprzedażową. Teraz czas wprowadzić ruch do swojego systemu.
Musisz dać się zauważyć swoim potencjalnym Klientom. Możesz zrobić to na wiele różnych sposobów:
- Płatne reklamy np. na Facebooku, Google.
- Nawiązywanie współprac z innymi twórcami
- Prowadzenie swoich mediów społecznościowych
- Dyskutowanie na grupach dyskusyjnych
- Prowadzenie kanału na YouTube
- Prowadzenie bloga
Metod jest wiele. Najważniejsze, żebyś dał się zauważyć i przekierowywał ruch do swojego lejka sprzedażowego, którego celem jest sprzedaż ebooka. Twój ebook musi być widoczny.
Nie możesz się z nim kryć albo bać się go sprzedawać. Im więcej osób dowie się o Twoim ebooku, tym większe masz szanse na sprzedaż.
Jednak pamiętaj, że jeśli Twój lejek będzie słaby, to na nic się zdadzą metody na pozyskiwanie ruchu. To tak, jakbyś wlewał wodę do dziurawego wiadra. Wtedy trzeba zrobić krok w tył, poprawić lejek i ponownie wprowadzać ruch.
W artykule: ‘’jak sprzedawać ebooki’’ więcej pisaliśmy o różnych metodach na zdobywanie ruchu.
Podsumowanie: 8 kroków, jak wydać ebooka i na nim zarobić
Pokazaliśmy Ci całą drogę. Jeśli chcesz zarabiać na swoim ebooku w zautomatyzowany sposób, nawet kiedy śpisz, to warto się jej trzymać.
Początkujący twórcy niestety popełniają wiele błędów np.
- Ne badają potrzeb rynku, tylko tworzą swojego ebooka na zasadzie ‘wydaje się, że będzie się to sprzedawało’ albo robią ebooka o tym, co ich interesuje, nie zważając na potrzeby rynku.
- Wydają niepotrzebnie pieniądze na nieistotne rzeczy np. piękne firmowe logo albo kolorystyka marki.
- Nie kierują ludzi do lejka sprzedażowego, tylko bezmyślnie wrzucają posty na media społecznościowe, wierząc, że w końcu to jakoś zadziała.
- Wydają pieniądze na agencje marketingowe, wierząc, że wszystko za nich zrobią i sprzedadzą ich ebooka.
Mimo wielu pułapek warto się nie poddawać. Sprzedaż produktów cyfrowych m.in. ebooków to najlepsza i najszybsza metoda na zaoszczędzenie czasu i zarabianie dobrych pieniędzy online. Warto zacząć się tego uczyć, ponieważ pieniądze zarobione w ten sposób są naprawdę niesamowicie przyjemne. Jeśli wdrożysz kroki omówione w tym artykule, będziesz mógł zarabiać pieniądze, nawet, wtedy kiedy śpisz. Wyobraź sobie, że budzisz się rano, sprawdzasz maila, a tam zamówienia i pieniądze już na Twoim koncie. Piękna sprawa. Tego z całego serca Ci życzymy.
Aha.. i pamiętaj, żeby analizować swoje działania i wyciągać z nich wnioski. A w razie potrzeby, chętnie służymy pomocą.