You are currently viewing Nagrywanie ekranu z dźwiękiem – 3 darmowe programy

Nagrywanie ekranu z dźwiękiem – 3 darmowe programy

Nagrywanie ekranu z dźwiękiem i kamerą to funkcja, która okazuje się przydatna w wielu sytuacjach – od tworzenia tutoriali i kursów online, przez prezentacje biznesowe, po zapisywanie sesji gier, czy rozmów online.

W tym artykule przedstawimy trzy darmowe programy, które pozwolą Ci z łatwością nagrywać ekran wraz z dźwiękiem i obrazem kamery. Ponadto nie musisz martwić się, że na nagraniu pojawia się znak wodny z logiem programu albo napisem ,,To jest wersja darmowa!’’, jak to często bywa w bezpłatnych wersjach.

Każde z narzędzi, które przedstawimy ma swoje unikalne funkcje, a wybór odpowiedniego zależy od Twoich potrzeb.

1. Zoom – prosta opcja na nagrywanie ekranu z dźwiękiem i obrazem kamery

Zoom to program, który większość z nas kojarzy z masowymi wideokonferencjami, gdzie co chwilę ktoś zapomina wyciszyć mikrofon, a w tle słyszysz psa sąsiada. Ma on jednak wiele dodatkowych funkcji, a jedną z nich jest możliwość nagrywania ekranu z dźwiękiem i obrazem kamery.

Zoom doskonale nadaje się do nagrywania spotkań online, czy prezentacji. Nieco gorzej sprawdzi się w sytuacjach, gdy chcesz nagrać tutorial z tego, co robisz na komputerze. Zdarza się, że wtedy obraz trochę się zacina i klatkuje. (Do tego typu nagrań bardziej polecamy kolejny program, który pokażemy Ci w tym artykule).

My często wykorzystujemy go do nagrywania lekcji w naszych kursach. Fajnie sprawdza się do nagrywania prezentacji wraz z naszą gadającą twarzą widoczną w dolnym rogu nagrania. Oczywiście możesz nagrywać tylko ekran monitora z dźwiękiem bez obrazu kamerki.

Jak nagrywać ekran z dźwiękiem przy pomocy Zoom?

Najpierw załóż konto na stronie Zoom.us. Następnie odpal program, włącz dźwięk i kamerę (no, chyba że któraś z opcji ma być wyłączona). Jeśli chcesz udostępnić ekran komputera, to kliknij “Udostępnij” i wybierz to, co dokładnie chcesz, żeby było nagrywane np. cały ekran monitora, czy tylko okno przeglądarki.

Aby rozpocząć nagrywanie wybierz opcje ,,Więcej’’ następnie ,,Nagrywaj’’, tak jak na poniższej grafice:

nagrywanie ekranu z dźwiękiem - Zoom

Wideo możesz zapisać bezpośrednio na swoim komputerze. W płatnych wersjach programu jest również możliwość zapisywania nagrań w chmurze na swoim koncie.

Podsumowanie najważniejszych informacji o Zoom:

  • Zoom jest łatwy w użyciu nawet dla początkujących użytkowników.
  • Program jest idealny do nagrywania prezentacji, lekcji czy webinarów, które możesz później udostępnić.
  • Możliwość ustawienia obrazu z kamery w dowolnym miejscu na ekranie (jeśli nagrywasz cały ekran monitora). Możesz również zmienić rozmiar obrazu z kamery.
  • Brak możliwości nagrywania w Chmurze. Jest ona dostępna tylko w płatnych wersjach programu.
  • W darmowej wersji spotkania z więcej niż 2 osobami są ograniczone czasowo do 40 minut. Może stanowić to problem, jeśli nagranie ma trwać dłużej. Wtedy możesz połączyć kilka nagrań w jedno albo wykupić płatną wersję.
  • Zoom nie ma edytora wideo, więc jeśli chcesz dodać fajne efekty lub wyciąć moment, w którym niechcący kichnąłeś – będziesz potrzebował innego programu.

2. OBS Studio – potężny program do nagrywania ekranu z dźwiękiem

Kolejnym polecanym przez nas narzędziem jest program Open Broadcaster Software, czyli w skrócie OBS Studio. Jest to potężne i darmowe narzędzie, które ma naprawdę wiele opcji, m.in. nagrywanie ekranu, czy streaming.

Dobre jest to, że jednocześnie z nagrywaniem ekranu możesz zapisywać dźwięk i obraz z kamerki.

OBS Studio to naprawdę świetny program. My zazwyczaj wykorzystujemy go do nagrywania tutoriali, w których pokazujemy, jak coś wykonać na komputerze.

Jak korzystać z OBS Studio i nagrywać ekran z dźwiękiem?

Najpierw ściągnij program na swój komputer. Najlepiej pobierz go z oficjalnej strony. Następnie ustaw to, co chcesz nagrywać. Obejrzyj poniższe materiał i zobacz, jak to zrobić:

Podsumowanie najważniejszych informacji o OBS STUDIO:

  • OBS Studio pozwala na nagrywanie ekranu z dźwiękiem i kamerą. Jednak poza tym program posiada wiele zaawansowanych opcji.
  • Na pierwszy rzut oka program może przytłoczyć liczbą funkcji, jednak jest dość intuicyjny i ustawienie nagrywania ekranu jest dość łatwe.
  • Program świetnie sprawdza się do nagrywania tutoriali, webinarów, prezentacji czy nawet spotkań online.
  • Pełna funkcjonalność jest dostępna za darmo bez ukrytych kosztów.
  • OBS Studio podobnie jak Zoom nie posiada wbudowanego narzędzia do edycji, więc konieczne jest korzystanie z osobnych programów do montażu.

3. Loom – nagrywanie ekranu z dźwiękiem przy pomocy wtyczki

Trzecim narzędziem, który zaprezentujemy jest Loom. Jest to program komputerowy, aplikacja na telefon i przede wszystkim rozszerzenie do przeglądarki Chrome, które pomaga w prostym nagrywaniu ekranu.

Jeśli chcesz coś szybko nagrać i udostępnić, to Loom będzie najlepszym wyborem. Bardzo sprawnie możesz nagrać obraz z dźwiękiem i kamerą. Nagranie zapisze się na Twoim koncie. Wielką zaletą programu jest to, że bezpośrednio na swoim koncie możesz przyciąć nagranie, czyli np. usunąć początek i koniec. Nagranie możesz pobrać na swój komputer albo udostępnić do niego link w dowolnym miejscu.

Na stronie loom.com możesz założyć konto, a tutaj pobrać rozszerzenie do przeglądarki Chrome.

Wtyczka do Chrome sprawia, że nagrywanie jest bardzo szybkie i proste. Po instalacji uruchamiasz wtyczkę i już jednym kliknięciem możesz zacząć nagrywanie.

Z tego narzędzia możesz korzystać bezpłatnie, jednak w tej wersji ma ono pewne ograniczenia. Darmowa wersja Loom pozwala na nagrywanie jedynie 5-minutowych filmów, co może być niewystarczające w przypadku dłuższych prezentacji.

Podsumowanie najważniejszych informacji o Loom:

  • Loom jest bardzo prosty w obsłudze i umożliwia szybkie nagrywanie ekranu z dźwiękiem i obrazem kamery.
  • Po nagraniu, wideo można natychmiast udostępnić poprzez link, co jest bardzo wygodne.
  • Loom automatycznie zapisuje nagrania w chmurze, co ułatwia ich przechowywanie i dostęp z różnych urządzeń.
  • Darmowa wersja Loom pozwala na nagrywanie jedynie 5-minutowych filmów.

Podsumowanie: nagrywanie ekranu z dźwiękiem nie jest trudne!

Każdy z opisanych programów ma swoje mocne strony i jest odpowiedni do różnych zastosowań. Przetestuj je i zobacz, który program będzie najlepszy do Twoich potrzeb. Każdy z nich pozwoli Ci na bezpłatne nagrywanie ekranu z dźwiękiem i kamerą.

Zoom świetnie sprawdzi się do zapisywania spotkań online, czy prezentacji. OBS Studio to doskonały program do nagrywania tutoriali. Natomiast Loom to sprytne narzędzie do robienia szybkich nagrań i łatwego ich udostępniania.

A jeśli nadal czujesz się zagubiony w technologicznych meandrach i zastanawiasz się, jak nagrać swój kurs online, to śmiało tutaj zgłoś się do nas! Nasza Akademia jest po to, by pomagać początkującym twórcom.

Przypominamy o innych naszych materiałach, które są na blogu. Pomogą Ci w tworzeniu i sprzedaży Twoich produktów cyfrowych.

Sprawdź również nasze kursy, które pomogą Ci w stworzeniu i sprzedaży Twoich e-booków, kursów czy innych produktów cyfrowych.

Poniżej możesz zapisać się na nasz newsletter i w prezencie odebrać bezpłatne szkolenie:

Dodaj komentarz