You are currently viewing Praca chałupnicza składanie teczek to oszustwo?

Praca chałupnicza składanie teczek to oszustwo?

W Internecie można znaleźć wiele ofert prac chałupniczych. Niestety zdecydowana większość z nich, to oszustwa. Przyjrzyjmy się składaniu kartonowych teczek. Na czym to polega? Na jakie oferty musisz uważać? Dlaczego jest to oszustwo? Tego dowiesz się z artykułu.

W Internecie można spotkać mnóstwo dziwnych ofert pracy chałupniczej. Jedną z nich jest praca polegająca na składaniu teczek. Na pierwszy rzut oka wygląda ona bardzo atrakcyjnie. Pracodawca wysyła kartonowe teczki do złożenia, w ilości ok. 500-1000 szt., następnie trzeba je odesłać otrzymując za każdą z nich zapłatę – około kilkunastu groszy za sztukę. Fajna sprawa siedzisz sobie w domku, składasz teczki i zarabiasz kasiorkę.

Często przy tego typu ogłoszeniach widnieje informacja, że praca jest łatwa i przyjemna i na dodatek można pracować w dowolnym czasie. By móc ją wykonywać nie jest potrzebne żadne doświadczenie. Gdzie jest haczyk? Zastanów się, czy w dzisiejszych czasach jest zapotrzebowanie na takie zajęcie? Czy komuś opłacałoby się wysyłać kartonowe teczki na całą Polskę, zamiast zatrudnić sobie pracowników? W 99% na pewno nie! Tak naprawdę w dzisiejszych czasach tego typu czynności zazwyczaj wykonują maszyny. 

Praca chałupnicza składanie teczek - na czym polega oszustwo?

Pracodawca twierdzi, że wyśle Ci kartonowe teczki, jednak wcześniej będziesz musiał wpłacić kaucję pokrywającą ich wartość. Jest to warunek rozpoczęcia współpracy. Na tym właśnie polega oszustwo. Zlecający dostanie kasę, a Ty zostaniesz z niczym. Na tym współpraca się skończy. 

Oszustwa mogą przybierać różną formę, dlatego ZAWSZE trzeba zachować czujność. Uważaj nawet na z pozoru niewinną sytuację polegającą na tym, że ktoś poprosi Cię o wysyłkę 1 zł w celu weryfikacji Twojej tożsamości. Możesz w ten sposób założyć konto bankowe, do którego ktoś będzie miał dostęp i zostaniesz tzw. “słupem” (niektóre banki dają możliwość otwarcia konta przez przelew weryfikacyjny). Uważaj też na klikanie w nieznane linki albo podpisywanie dziwnych umów. Tak mogą zostać przechwycone Twoje dane osobowe.

Dlaczego takie oferty są dostępne w Internecie?

Niestety są ludzie, którzy chcą wzbogacić się na oszustwie. Nikt nie jest w stanie tego wszystkiego weryfikować. Dlatego nie łykaj wszystkiego jak młody pelikan i nie myśl, że skoro coś jest na portalu ogłoszeniowym, to musi być to zweryfikowane. Wcale tak nie jest. Zawsze trzeba myśleć samodzielnie. 

By sprawdzić autentyczność ogłoszenia, zastanawiaj się, czy jesteś w stanie w logiczny sposób wytłumaczyć, skąd będą brały się pieniądze i dlaczego komuś opłaca się za coś takiego zapłacić. Zawsze sprawdzaj, czy firma istnieje. Jeżeli w grę wchodzą duże pieniądze, najlepiej zdzwoń się na wideo-rozmowę i poznaj osobę, której chcesz wpłacić. To dużo Ci pokaże, bo oszuści w 99% będą unikać bezpośredniego kontaktu. Nigdy nie wysyłaj swoich pieniędzy w żadne podejrzane miejsca, szczególnie jeśli jest to oferta pracy.

Czy można uczciwie zarabiać w domu?

Tak można! Jednak trzeba nauczyć się wnoszenia wartości do życia innych ludzi. Nikt nie zapłaci Ci za bezwartościową pracę. Żeby zarabiać, musisz robić coś wartościowego dla innych. 

Jeśli chciałbyś poznać najlepsze tematy, na których można zarobić pracując w domu sprawdź nasz poradnik “65 Pomysłów, na czym zarabiać online”.

Dodaj komentarz