You are currently viewing Jak nagrać swój kurs online?

Jak nagrać swój kurs online?

Masz ciekawą wiedzę, którą chcesz podzielić się z innymi? Chcesz stworzyć swój kurs online, na którym dobrze zarobisz? Zauważyliśmy, że jednym z największych wyzwań dla początkujących twórców jest to, w jaki sposób nagrać swój pierwszy kurs.

Wiele osób zabiera się do tego jak pies do jeża. Miesiące, a nawet lata mijają, a oni ciągle bujają jedynie w sferze niezrealizowanych marzeń.

Często wynika to z braku wiedzy technicznej, jak taki kurs stworzyć. Mozolne i skomplikowane metody nagrywania sprawiają, że odechciewa się zaczynać.

W tym artykule zdradzimy Ci nasze dwa sprawdzone sposoby na nagranie go szybko i atrakcyjnie dla Twoich przyszłych Klientów.

Od razu powiedzmy to sobie jasno!

Nie potrzebujesz drogiej kamery.

Nie potrzebujesz wynajmować drogiego studia.

Nie potrzebujesz drogich narzędzi.

To są zbędne wydatki, szczególnie jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tworzeniem kursów. Lepiej te pieniądze zostaw sobie na marketing i skuteczne pozyskiwanie Klientów.

Celem Twojego kursu nie są BŁYSKOTKI, tylko konkretna wartość, która da efekty Twoim Klientom. To sprawi, że Twój kurs będziesz cieszył się dobrymi opiniami, czy nawet poleceniami.

Przejdźmy do metod nagrywania kursu.

Metoda 1 – Nagranie prezentacji

Wyobraź sobie, że klient jest w miejscu A i chce dotrzeć do punktu B. Zastanów się, co powinien po kolei zrobić. Twoje lekcje będą poszczególnymi krokami jego procesu.

W programie do pisania tworzysz treść swojego kursu, czyli to, co chcesz powiedzieć. Może być w formie punktów.

Na bazie przygotowanych treści stwórz prostą prezentację. Nie chodzi o to, aby przepisywać cały tekst. Zawrzyj to, co najważniejsze. Możesz do prezentacji dorzucić różne elementy graficzne, ale nie jest to wymagane.

Prezentację bez problemu zrobisz w bezpłatnym programie Canva. Jest tam mnóstwo gotowych szablonów, na których możesz się wzorować.

Następnie pobierasz prezentację na swój komputer. Kurs nagrywasz w ten sposób, że omawiasz prezentację i w tym czasie nagrywasz ekran komputera. Dodatkowo możesz być widoczny w małym okienku w rogu ekranu.

W taki sposób możesz nagrać kurs za pomocą programów tj.:

  • Zoom – program do spotkań online, który pozwala również nagrywać ekran monitora.
  • OBS Studio – bezpłatny program, który pozwala m.in nagrywać ekran komputera.
  • Loom – program, który pozwala na nagrywanie z poziomu przeglądarki. W wersji darmowej są ograniczenia w ilości nagrywanego czasu.

Głos możesz nagrać wbudowanym mikrofonem do laptopa. Jeśli jednak jego jakość nie byłaby zadowalająca, możesz zainwestować w mikrofon krawatowy.

Oto mój mikrofon firmy BOYA:

Plusem tej metody jest to, że patrząc na prezentacje, będzie Ci dużo prościej nagrać kurs. Nie trzeba mówić całkowicie “z głowy”. Możesz mieć obok wszystko rozpisane i zerkać do notatek. Klient będzie Cię słyszał oraz widział treści, to pozwoli mu łatwiej zrozumieć przekazywaną wiedzę.

Warto wspomnieć, że niekoniecznie musisz cały materiał nagrać w całości, jako jedno nagranie. Jeśli jest Ci ciężko, możesz nagrać kilka krótszych wideo, które później w prosty sposób połączysz w jedno nagranie. Zrobisz to za pomocą całkowicie darmowego programu Shotcut. 

Poniżej instrukcja jak to zrobić:

Metoda 2 – Dogranie głosu do wideo

Ta metoda świetnie się sprawdzi, jeżeli Twój kurs polega na tym, że pokazujesz wykonywanie różnych czynności na żywo np. gotowanie, szycie, makijaż, robienie paznokci..

W tym przypadku trudne może być zgranie tego, co pokazujesz z tłumaczeniem tego, co robisz. Nie musisz robić tego jednocześnie.

Najpierw nagrywasz wideo (w którym usuniesz głos). Pokazujesz wykonanie danej czynności. Możesz to nagrać swoim smartfonem ustawionym nieruchomo albo możesz skorzystać ze stojaka.

Następnie nagrywasz omówienie głosowe. Możesz użyć do tego zwykłego dyktafonu na telefonie. Oba materiały możesz połączyć za pomocą wspomnianego programu Shotcut.

Są też różne aplikacje na telefon, dzięki którym możesz to zrobić np. YouCut.

Inne metody na to jak nagrać swój kurs online?

Oczywiście jest wiele innych metod na nagranie kursu.

Możesz to zrobić w najzwyklejszy sposób, czyli mówiąc do kamery w smartfonie lub laptopie.

Możesz nagrać wykonanie różnych czynności na swoim komputerze lub smartfonie.

Możesz tylko nagrywać swój głos do prezentacji.

Najważniejsze, żeby skupić się na dostarczanej wartości.

W tym artykule pokazaliśmy Ci dwie przetestowane metody, dzięki którym możesz stworzyć swój kurs szybko i ciekawie dla odbiorcy. Jeśli potrzebujesz kompleksowej pomocy w szukaniu, tworzeniu i sprzedaży swoich kursów, e-booków i innych produktów cyfrowych to sprawdź naszą Akademię Biznesu Cyfrowego. Jest to nasz program mentoringowy, w którym pomagamy twórcom od podstaw stworzyć i skutecznie sprzedawać różne produkty cyfrowe.

Dodaj komentarz